Slider 01 Slider 02 Slider 03
P7 Parking Parking Modlin.

Blog

<- Powrót na stronę główną
Lotnisko w Modlinie - perspektywy na przyszłość

5 stycznia 2019

Port Lotniczy w Modlinie na potrzeby lotnictwa cywilnego działa od lipca 2012 roku. Wcześniej w tym miejscu funkcjonowało lotnisko wojskowe (w latach 1940-2010). W bogatej wojskowej historii Modlina zapisał się szczególnie czas stacjonowania tam 45 Lotniczej Eskadry Doświadczalnej (1976-1999). Jednak zmiany strukturalne polskiej armii spowodowały znaczny spadek znaczenia Modlina jako miejsca stacjonowania jednostek wojskowych, stąd na początku XXI wieku sprawa zagospodarowania terenów lotniska i okolic dla potrzeb ludności cywilnej stała się realna.


Decyzję o utworzeniu portu cywilnego podjęto już w 2010 roku. Początkowo w planach Modlin miał być lotniskiem wspierającym Okęcie podczas organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Na mistrzostwa lotnisko nie zostało wykorzystane - finał ME był 1 lipca, a pierwszy samolot w Porcie Lotniczym Modlin wylądował dwa tygodnie później - 15 lipca 2012 roku.
Początkowo na lotnisku swoją bazę miało dwóch największych tanich przewoźników - Wizz Air oraz Ryanair. Problem z nawierzchnią pasów startowych wykryty jesienią 2012 spowodował zamknięcie portu dla ruchu samolotów. Remont pasów trwał prawie pół roku. Linie Wizz Air i Ryanair w tym czasie latały z Lotniska Chopina. Po ponownym otwarciu Modlina wrócił tam tylko Ryanair.


Dzisiaj lotnisko obsługuje około dziesięciu tysięcy pasażerów dziennie. Regularne połączenia to 49 kierunków przez cały rok oraz osiem kierunków sezonowych. Ponad 3,5 miliona pasażerów rocznie to wynik bardzo zadowalający, a ciągły przyrost ich liczby daje nadzieję na dalszy rozwój lotniska.
W prasie i telewizji wciąż jednak pojawia się temat: "Warszawa Modlin - jaka przyszłość czeka lotnisko?". I nie jest to temat interesujący tylko właścicieli lotniska, okolicznych mieszkańców czy ekologów. Temat portu pasażerskiego w Modlinie stał się tematem politycznym. Obecnie rządząca ekipa ma zamiar wybudować Centralny Port Komunikacyjny. Ten największy w Europie węzeł ma przejąć na siebie cały ruch lotniczy Warszawy, Modlina, Łodzi, Krakowa, Katowic i wielu innych portów lotniczych. Plany budowy CPK, z którymi wiąże się upadek małych lotnisk, nie przeszkodziły niektórym politykom obiecywać wielkich inwestycji służących rozbudowie lotniska w Radomiu czy Lublinie. Tak więc odpowiedź na pytanie o los Modlina wciąż jest otwarta.
Sprzeczne komunikaty wysyłane przez decydentów politycznych nie służą na pewno snuciu planów rozwoju portu. Żaden poważny inwestor nie zaryzykuje swoich pieniędzy w kraju, gdzie skrajne pomysły i decyzje zmieniają się niemal co tydzień. A Modlin potrzebuje inwestorów i rozbudowy. Wciąż nie jest dokończone przedsięwzięcie, dzięki któremu centrum Warszawy miało być połączone z lotniskiem za pośrednictwem szybkiej kolejki. Choć do portu z centrum jest tylko 35 km, to podróż ze względu na tłok na drogach trwa bardzo długo. Połączenie szybką koleją Modlina z centrum i dalej z Międzynarodowym Portem Lotniczym na Okęciu uczyniłoby modlińskie lotnisko bardziej wygodnym dla pasażerów. Bo to, że jest ten port Warszawie i Polsce w ogóle bardzo potrzebny, nie podlega żadnej dyskusji. Świadczą o tym doskonałe wyniki samego portu jak i głównego przewoźnika, który ma tam swoją bazę. Trzeba mieć nadzieję, że kalkulacje polityczne będą mniej znaczące od racji ekonomicznych i potrzeb społecznych, a wówczas przyjdzie czas na rozwój portu Modlin.Rekordy ilości pasażerów na lotnisku w Modlinie.

27 grudnia 2018

Medialne doniesienia na temat: "Lotnisko Modlin - kolejne rekordy ilości pasażerów", które co kilka miesięcy ukazują się w prasie, telewizji, Internecie zwracają naszą uwagę na problem zwiększającego się pasażerskiego ruchu lotniczego. Dawne wojskowe lotnisko w Nowym Dworze Mazowieckim (w latach 1940-1999) na początku dwudziestego wieku przekształcono w port pasażerski, który w ciągu zaledwie sześciu lat swego istnienia dostał się do pierwszej piątki jeśli chodzi o liczbę odprawianych pasażerów.


Początki portu pasażerskiego to rok 2010, gdzie czterech wspólników -Agencja Mienia Wojskowego, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. miasto Nowy Dwór Mazowiecki oraz województwo mazowieckie podjęło decyzję o powołaniu do życia Portu Lotniczego Modlin. Plany budowy lotniska w tym miejscu były początkowo związane z organizowanymi przez Polskę (wraz z Ukrainą) finałami Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Modlin miał być lotniskiem wspomagającym Warszawę w ciągu tych kliku tygodni wzmożonego ruchu pasażerskiego. Jednak na mistrzostwa piłkarskie port nie był gotowy. ME zakończyły się 1 lipca, a pierwszy Airbus A320 wylądował w Modlinie w dniu 15 lipca 2012 r.Początkowo Modlin był bazą dwóch tanich linii lotniczych - Ryanair oraz Wizz Air. Gdy późną jesienią 2012 roku na dwóch betonowych pasach startowych odkryto liczne uszkodzenia, a nadzór budowlany wydał decyzję o zamknięciu lotniska, przewoźnicy przenieśli swoje bazy na Okęcie.
Remont pasów nie był łatwy. Początkowo szukano przyczyny uszkodzeń, a co za tym idzie osób odpowiedzialnych za ich powstanie. Wykonawca portu uważał, że to użytkownik zastosował niewłaściwe środki chemiczne do odśnieżania, które zniszczyły strukturę betonu. Liczne ekspertyzy budowlane wskazały jednak, że winny jest wykonawca, który użył niewłaściwe kruszywo do produkcji betonu. Naprawy powierzchowne były więc nieskuteczne i trzeba było zerwać nawierzchnię betonową o grubości prawie 30 cm, a następnie położyć nową. Gdy po półrocznym remoncie Modlin znów zaczął przyjmować pasażerów, Wizz Air już tam nie powrócił.Dzisiaj na lotnisku ma swoją bazę Ryanair, który z tego portu obsługuje 49 stałych połączeń całorocznych oraz osiem sezonowych.


Początkowo port odprawiał około 50-60 tysięcy pasażerów miesięcznie. Dzisiaj odprawia 10 tysięcy dziennie, 300 tysięcy miesięcznie czyli około 3,5 miliona rocznie.Właściciele portu chcą rozwijać i rozbudowywać swoje przedsiębiorstwo. Lotnisko Modlin leży w niewielkiej odległości od centrum stolicy - 35 kilometrów przy płynnym ruchu drogowym można pokonać w około 30 minut. Szansą na szybkie połączenie ma być kolej łącząca Modlin z Dworcem Centralnym, Zachodnim i Lotniskiem Chopina. Nie od dziś wiadomo, że lotnisko Chopina jest przeciążone i albo zostanie wybudowane nowe wielkie lotnisko dla Warszawy, albo rozbudowany zostanie Modlin.Decyzji jednak wciąż nie ma. Rządzący w Polsce politycy mają pomysł na budowę wielkiego kompleksu transportowego - Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ich sny o potędze gospodarczej Polski, to wizja największego lotniska w Europie oraz największego portu przeładunkowego dla towarów przywożonych do Europy z całego świata. Jeśli CPK rzeczywiście powstanie, to prawdopodobnie odbije się to niekorzystnie na mniejszych portach lotniczych. Przyszłość lotnisk w Modlinie, Łodzi, Radomiu, Lublinie, Poznaniu, Krakowie stoi pod znakiem zapytania. Na razie trudno sobie wyobrazić, żeby 20 milionów pasażerów, którzy w tym roku skorzystali z polskich lotnisk, miało mieć do dyspozycji tylko jeden port w centrum kraju.Niezapomniane wakacje w Hiszpanii

23 października 2018

Każdego roku wielu Polaków zmaga się z decyzją, jakie państwo wybrać na cel swoich wakacji. Nieustanną popularnością, wśród rodaków, cieszy się Chorwacja i Bułgaria, niedaleko po nich klasyfikują się: Grecja, Włochy czy Hiszpania. Jednak chciałabym tutaj przybliżyć często niedocenianą atrakcyjność tego ostatniego. Być może po lekturze tego tekstu i następnych wakacjach, część z nas będzie mogła opowiedzieć wśród rodziny czy znajomych na ten temat: "Niezapomniane wakacje? Hiszpania!"

Wakacje w Hiszpanii, zależnie od wybranego miejsca, mogą oznaczać coś zupełnie innego. To państwo, mimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów, jest bardzo zróżnicowanie. Nie tylko pod względem krajobrazowym, ale również kulturowym i językowym.
Dla wielu ludzi, pierwszym skojarzeniem związanym z Hiszpanią, są na pewno walki byków i flamenco. Jednakże, zdecydowanie nie jest tak, że całe państwo lubuje się w ulicznych tańcach przy gitarze i torreadorach (istnieją nawet wspólnoty autonomiczne, w których walki byków są zakazane prawnie). Taki obraz jest bowiem typowy dla Andaluzji. Znajduje się ona na południu kraju i obejmuje takie miasta jak Malaga, Sewilla, Granada czy Kordoba. To tutaj możemy znaleźć liczne areny do walki byków, muzea korridy i udać się wieczorem na huczny pokaz flamenco. Właściwie żeby zobaczyć ten charakterystyczny taniec nie musimy nawet specjalnie udawać się jakiś pokaz. Bardzo prawdopodobne, że natrafimy też na ulicznych tancerzy. Andaluzja jest też najczęściej wybieranym hiszpańskim miejscem urlopowym.


s

Cudowna pogoda jest tutaj praktycznie gwarantowana, a plaże na pewno nie rozczarują miłośników morskich kąpieli. Jednak turyści, którzy preferują zwiedzać zabytki, zdecydowanie znajdą też dużo rzeczy do roboty. Jest to bowiem bardzo interesujące miejsce pod względem architektonicznym. Budowle w stylu europejskim przeplatają się tutaj na każdym kroku ze stylem arabskim. Przez wiele lat Andaluzja znajdowała się bowiem właśnie pod panowaniem arabskim. Perełką z tego rodzaju architektury jest znajdująca się w Granadzie Alhambra. Jest to potężny i przepiękny zespół pałacowy z licznymi dziedzińcami, kolumnadami, ogródkami z płynącą wodą oraz imponującymi zdobieniami. Alhambra każdego roku przyciąga turystów z całego świata. Innym miejscem wartym odwiedzenia w tym regionie jest zabytkowe miasto Kadyks, będące najstarszym hiszpańskim miastem. Kolejną charakterystyczną cechą Andaluzji są zachwycające swoim urokiem białe wioski.

Jeżeli jednak nie przekonała Cię Andaluzja... to może Katalonia? Odnajdziemy tutaj zupełnie inna rzeczywistość. Katalonia jest całkowicie odmienną wspólnotą autonomiczną i odmienność tą na każdym kroku lubi podkreślać. Posiada swój własny, odrębny język- kataloński, w którym mieszańcy mówią z dumą, zarówno jak i dumnie wywieszają w oknach flagi Katalonii. Stolicą tego regionu jest Barcelona, często określana jako miasto słynnego i oryginalnego architekta Gaudiego, a dla wielu przyjezdnych mekka piłki nożnej. To tutaj na stadionie Camp Nou trenuje jeden z najsłynniejszych klubów świata- FC Barcelona, a wspomniane wcześniej walki byków są zakazane. W Katalonii nie brakuje też pięknych plaż, a niedaleko na północy rozpościerają się górskie wzgórza.


A może by tak z drugiej strony?
Północ Hiszpanii również jest niezwykle interesująca. Chociaż pogoda potrafi być bardziej kapryśna niż na południu, rewanżuje nam to soczyście zielonym krajobrazem. Jednym z bardziej wyodrębniających się tutaj regionów jest Kraj Basków, składający się z takich miast jak Bilbao, czy położony nad Zatoką Biskajską San Sebastian. Ten region posiada oryginalną historię, kulturę, architekturę jak i język o nieznanym pochodzeniu- euskerę, w niczym nie przypominającą języka hiszpańskiego. Na zachód od Kraju Basków, znajdziemy Kantabrię, zielone wzgórza Asturii oraz Galicję, o wyraźnych wpływach portugalskich.

Sama Hiszpania kontynentalna ma do zaoferowania całe mnóstwo atrakcji, a do tego dochodzą jeszcze przynależne do niej wyspy. Dodając do wyjątkowości tego kraju, przyjazne i radosne usposobienie mieszkańców, przepis na idealne wakacje mamy gotowy!Chorwacja - ulubiony kierunek wakacyjny Polaków

20 października 2018

Według badań statystycznych opinii publicznej oraz sondaży, z roku na rok zamożność obywateli naszego kraju systematycznie zwiększa się. Oznacza to, że większość z nas, może pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd w coraz to odleglejsze i bardziej egzotyczne miejsca. Dziś jednak chciałbym zwrócić uwagę na jeden z krajów Bałkańskich, który od wielu lat skupia na sobie uwagę nie tylko Polaków, ale obywateli najróżniejszych państw z całej Europy. Państwem tym jest Chorwacja. Dlaczego więc warto wybrać się na wakacje właśnie tam?Cóż, zacznijmy może od technicznych informacji. Chorwacja to leżące na granicy Europy Środkowej i Południowej, obdarzone zapierającymi dech w piersiach krajobrazami państwo. Graniczy z Serbią, Bośnią i Hercegowiną Czarnogórą, Węgrami oraz Słowenią natomiast w od zachodniej strony ma bezpośredni dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 2013 roku jest członkiem Unii Europejskiej.


Chorwacja jest państwem, które cieszy się niezwykłą popularnością i uznaniem wśród turystów. Każdy kto chociaż raz odwiedził to miejsce, nie może oprzeć się myślom i marzeniom by znaleźć się tam jeszcze raz.
Na turystyczną korzyść Chorwacji bez wątpienia wpływa długi sezon wakacyjny, który rozpoczyna się już w połowie maja i trwa aż do końca października. Oznacza to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają ochoty spędzać wakacji w szczycie sezonu lub z rożnych względów nie mogą liczyć na otrzymanie urlopów w trakcie przerwy wakacyjnej.
Jednymi z największych wartości Chorwacji są te oferowane przez Morze Śródziemne. Podczas pobytu na pięknych chorwackich plażach, możesz liczyć na łatwy dostęp do atrakcji takich jak min. nurkowanie, kajakarstwo, scuba-daving, skutery wodne oraz wiele, wiele innych. Chorwacke plaże rozciągają się niemal po całym wybrzeżu, dlatego też, bez najmniejszych problemów można znaleźć miejsce odpowiadające każdym upodobaniom.

Miejscami zdecydowanie wartymi odwiedzenia są np. Jeziora Plitwickie, wraz ze swoimi tajemniczo wyglądającymi wodospadami. Podczas pobytu w Chorwacji, na liście twoich atrakcji nie może pod żadnym pozorem zabraknąć również czasu na odwiedziny największych miast tego państwa. Położony w centrum kraju Zagrzeb, który pełni rolę stolicy, posiada wiele atrakcji turystycznych wartych odwiedzenia. W mieście tym, można podziwiać bardzo stare śródmiejskie dzielnice Gornij Grad i Kaptol, które tworzą niesamowitą perspektywę z nowoczesnymi dzielnicami Zagrzebia. Następnym miejscem na twojej liście powinno znaleźć się miasto i port Split wraz z sąsiadującym Trogirem. Średniowieczna starówka Trogiru miesząca się na wyspie jest jednym z punktów światowego dziedzictwa UNESCO. Jeżeli jednak twoim głównym celem jest odpoczynek, a nie zwiedzanie, to bez najmniejszych trudności znajdziesz odpowiadającą ci plaże w Dalmacji. Kolejnym ważnym z punktu widzenia turystyki punktem Chorwacji jest przepyszna Śródziemnomorska kuchnia. Godnymi polecenia są różne lokalne potrawy składające się głównie z owoców morza i ryb. Swoje ulubione specjały znajdą również miłośnicy trunków wysokoprocentowych, dla których wręcz stworzona wydaje się być rakija.


Chorwacja również jest dobrym miejscem wypadowym do odwiedzenia innych miejsc na Bałkanach. Dzięki bardzo dobrej dostępności miejsc noclegowych w przystępnych cenach oraz dobrej cenie benzyny, z terenów Chorwacji można planować wyjazdy do sąsiadujących państw.
Wszystkie wyżej wymienione korzyści w jednoznaczny sposób dowodzą, że Chorwacja jest zdecydowanie miejscem wartym odwiedzenia.


10 najdziwniejszych prób przemytu, czyli popis ludzkiej kreatywności

25 czerwca 2018

Ludzka kreatywność absolutnie nie zna jakichkolwiek granic i jest to fakt, z którym trudno polemizować. Jeśli jakaś osoba powie, że czegoś absolutnie nie da się zrobić, to na pewno gdzieś po świecie chodzi człowiek, który z takim wyzwaniem poradzi sobie bez większych problemów. Historia zna wiele przykładów zachowań niezwykłych i kreatywnych, dokonywanych przez ludzi, którzy za wszelką cenę chcieli osiągnąć zamierzony cel. Szczególnie ciekawą ich kategorią są jednak działania dokonywane wbrew prawu, bo nie sposób nie przyznać, że zdarzają się na tym świecie ludzie, którzy stawiają pieniądze lub innego typu cel ponad zasady przyjęte i egzekwowane przez społeczeństwo. Warto bliżej przyjrzeć się tego typu jednostkom, więc w ramach tego załóżmy sobie temat: "10 najdziwniejszych prób przemytu".


W 2006 roku w walizce kobiety wracającej do Stanów Zjednoczonych z wakacji na Haiti odnaleziono ludzką czaszkę. Otrzymała ją ponoć od lokalnego szamana i w domu zamierzała dokonywać przy jej pomocy mrocznych rytuałów. Oskarżono ją o przemyt ludzkiej głowy bez odpowiedniej dokumentacji i transportowanie niebezpiecznych materiałów. Podczas odprawy pasażerów lotu z Los Angeles do Japonii w walizce jednego z pasażerów odnaleziono czterdzieści pięć batoników Snickers. Oczywiście już sam ten fakt może być nietypowy, ale naprawdę ciekawie zrobiło się po odkryciu, że każdy z nich jest wypełniony metaamfetaminą, a cały słodki ładunek miał dzięki nielegalnym walorom wartość ponad ćwierć miliona dolarów. W 2009 jeden z obywateli Australii próbował przejść odprawę z dwoma żywymi gołębiami ukrytymi w spodniach, a w toku dalszego przeszukiwania odkryto przy nim ziarna roślin i ptasie jaja ukryte w opakowaniu po witaminach. Trudno powiedzieć, jakie właściwie były jego intencje.

W 2004 roku zatrzymano na lotnisku nauczyciela biologii, który w swojej walizce miał głowę foki. Przechadzając się w ostatni dzień wakacji po plaży, znalazł bowiem martwe zwierzę na plaży i postanowił pożyczyć sobie część jego ciała w celach edukacyjnych. Po skonfiskowaniu głowy pozwolono mu wrócić samolotem do domu. W porcie w Miami w jednym z kontenerów odkryto egipski sarkofag, przysłany z Hiszpanii. Importer nie był w stanie jakkolwiek udowodnić, że stał się właścicielem tego nietypowego ładunku. Co jest jednak w tym wszystkim najciekawsze? W toku śledztwa okazało się, że nie jest żadna atrapa, a mający ponad trzy tysiące lat, bezcenny artefakt, który ukradziono z Egiptu sto lat wcześniej. W 2012 jeden z mieszkańców Nowego Jorku, jak gdyby nigdy nic, zapakował do walizki zatankowaną do pełna piłę mechaniczną i postanowił wyruszyć z nią podróż samolotem. Z oczywistych względów został zatrzymany, ale, co niezwykłe, piłę ostatecznie pozwolono mu przewieźć po usunięciu z niej paliwa.

W tym samym roku na lotnisku w Niemczech zainteresowano się walizką, w której wnętrzu znajdowało się olbrzymie ciasto. Był to o tyle intrygujący ładunek, że postanowiono zainteresować się nim nieco dokładniej i ostatecznie odkryto, że wypiek jest tak naprawdę nafaszerowany olbrzymią ilością pieniędzy. W przesyłce z Australii do Europy, totalnie nierzucającej się w oczy, znaleziono między innymi kilka bardzo grubych książek. Po rutynowym przeskanowaniu ich, okazało się, że w jednej z nich umieszczono gekony. Ładunek okazał się nadany przez australijskiego przemytnika dzikiej przyrody, ale trudno powiedzieć, co autor miał na myśli, bo biedne zwierzęta oczywiście jeszcze przed wylotem udusiły się z braku powietrza.

W niewielkim bagażu czteroletniego chłopca podróżującego razem z tatą, znalazło się miejsce między innymi dla pluszowej zabawki - Myszki Miki. Co w tym dziwnego? Otóż po przeskanowaniu okazało się, że Myszka ma w sobie rozmontowany pistolet i załadowany magazynek. Ojciec oczywiście nie miał pojęcia, skąd on się tam właściwie wziął, natomiast największym szokiem zdaje się być fakt, że pozwolono im kontynuować lot, oczywiście po skonfiskowaniu zabawki. Wisienką na torcie jest natomiast przypadek Niemek, które na pokład samolotu próbowały przeszmuglować... trupa. Ot, usadziły go na wózku inwalidzkim, nałożyły mu na nos ciemne okulary i wmawiały wszystkim, że śpi. Oczywiście nie udało im się, a w toku śledztwa okazało się, że kobiety chciały po prostu zaoszczędzić na kosztach przewiezienia zwłok do Niemiec.


10 najbardziej nieodpowiednich zachowań w samolocie

20 czerwca 2018

Od czasu pierwszego lotu samolotem braci Wright, sporo się zmieniło. Dziś prawie każdy, szczególnie młody człowiek, choć raz miał przyjemność skorzystać z tego coraz popularniejszego środka transportu. Czy jednak rzeczywiście podróż w chmurach jest czystą przyjemnością?


Poniżej lista, której temat: "10 najbardziej nieodpowiednich zachowań w samolocie" udowodni, że często trudno dostrzec pozytywne strony takiej formy dotarcia do celu.

1 - Zdejmowanie obuwia
Kto z nas nie czuł choć raz potrzeby zdjęcia butów z powodu pęcherzy, zbyt wysokiej temperatury, ucisku itp? Nie każdy jednak musi wąchać zapachy dziwnej treści.

2 - Podrywanie personelu
Chociaż trafiają się nieziemskie stewardessy i pociągający stewardowie, samolot nie jest miejscem na oferowanie swoich usług towarzyskich. Obsługa jest w tym czasie w pracy, stara się wypełniać swoje obowiązki według ustalonych standardów, a nieuzasadnione "zagadywanie" jedynie utrudnia ich wykonywanie. Jeśli naprawdę trafiła nas strzała amora, trzeba zwyczajnie zaczekać na bardziej odpowiednie warunki.

3 - Brak skupienia podczas procedury bezpieczeństwa
Przy każdym rejsie, możemy trafić na osobę, która leci pierwszy raz w życiu. Niestety, wiele osób mimo to, nie szanuje ani pozostałych pasażerów, ani obsługi i podczas instruktażu dotyczącego zachowań w razie katastrofy rozmawia, hałasuje lub zwyczajnie nie zwraca uwagi na rzeczy istotne.

4 - Nadużywanie alkoholu
Samolot to nie tani bar i nawet stres, czy strach związany ze startem, turbulencjami czy lądowaniem, nie uzasadnia pijaństwa.

5 - Gazy
Potrzeby fizjologiczne, powinno się załatwiać w toalecie. Wszystkie, bez wyjątku. Najlepiej ograniczyć też napoje i produkty sprzyjające tworzeniu się gazów.

6 - Oglądanie filmów dla dorosłych
Teoretycznie każdy ogląda to, na co ma ochotę, ale jak wszędzie tak i tu niezbędne jest zdroworozsądkowe podejście. Należy wziąć pod uwagę obecność innych ludzi, także dzieci, które nie powinny być narażane na tego typu treści. Także niejeden dorosły mógłby się poczuć zgorszony takim zachowaniem w miejscu publicznym.

7 - Uprawianie seksu
U niektórych może filmy porno rozbudzają wyobraźnię i podsuwają takie pomysły, ale w realnym świecie - odpada. To nawet gorsze od oglądania zakazanych filmów.

8 - Własne kanapki o intensywnie pachnących składnikach
Kolejny raz, zapachy! Pokład samolotu to zamknięta, wspólna przestrzeń wszystkich pasażerów. Okna się nie otwierają, nie ma możliwości ucieczki przed niechcianymi zapachami, więc szanujmy się nawzajem.

9 - Nieużywanie słuchawek
Oglądać każdy może, ale nie każdy musi tego słuchać razem z Tobą. Dla dociekliwych, to samo się tyczy muzyki. Są tak zwane gusta i guściki. Fani rocka i disco polo. To jednak nie oznacza, że trzeba na siłę edukować pozostałych pasażerów.

10 - Chodzenie przy włączonej sygnalizacji "zapiąć pasy"
Żeby było bezpiecznie, muszą być zasady. Zasady są po to, żeby ich przestrzegać. Zapięcie pasów ma zagwarantować nasze osobiste bezpieczeństwo, w związku z tym nie ma sensu się w tej kwestii sprzeczać.

Człowiek który podróżuje, na pewno spotkał się nieraz z przypadkami powyższych zachowań. Lista mogłaby być dużo dłuższa, gdyby każdy dorzucił po jednym przykładzie z własnego doświadczenia, dlatego warto postarać się nie uprzykrzać życia ludziom spotykanym na naszej drodze.
Jak przygotować się do podróży samolotem?

26 marca 2018

Ważny temat: "Jak przygotować się do podróży samolotem?" szczególnie teraz gdy zbliża się okres wakacyjno-urlopowy. Dla większości z nas jest to czas poszukiwań pomysłów na wypoczynek.

Choć dla części z nas jest to czas relaksu i odpoczynku to jednak są takie osoby, dla których podróż samolotem może okazać się stresująca. Aby zminimalizować stres z tym związany warto przygotować się wcześniej.


Pamiętajmy aby dać sobie wystarczającą ilość czasu na dojazd, po drodze mogą zdarzyć się korki bądź inne nieprzewidziane okoliczności. Przyjmuje się, że na lotnisku warto być 2 godziny przed odlotem samolotu- wtedy na pewno zdążymy przejść odprawę i ze spokojem wsiąść do samolotu. Gdy będziemy wcześniej zdążymy też sprawdzić wagę naszego bagażu co pozwoli uniknąć nam dopłaty za bagaż. Na lotnisku dostępnych jest też szereg usług jak np. kantory - pamiętajmy jednak, że kurs po jakim są tam przeliczane waluty na pewno będzie mniej korzystny niż w innych punktach. Na lotniskach znajdziemy też liczne kawiarnie i restauracje. Ceny produktów tam oferowanych będą dużo wyższe jednak co warto podkreślić na pokład samolotu nie można wnosić własnych płynów (powyżej 100 ml) a na większości tras również jedzenia. Warto więc wydać więcej i zaopatrzyć się w butelkę wody w sklepie wolnocłowym.


Gdy nasz lot pojawi się już na tablicy odlotów możemy udać się do odprawy bagażowej. Po umieszczeniu naszych walizek na taśmie walizek na taśmie, które następnie zostaną zważone i odpowiednio oznakowane, powinniśmy otrzymać kwitek potwierdzający nadanie bagażu. Jest to rzecz której powinniśmy bardzo pilnować, na wypadek zagubienia bagażu! Następnie możemy udać się do stanowiska kontroli bezpieczeństwa gdzie sprawdzony zostanie nasz bagaż podręczny i gdzie samo będziemy musieli przejść przez bramki. Dobierając strój na podróż warto pamiętać, aby nie zakładać ubrań z elementami metalowymi, o ile to możliwe zrezygnować z paska- aby usprawnić proces przechodzenia przez bramkę. Pamiętajmy również przy pakowaniu, że wszystkie przedmioty elektroniczne jak czytniki, telefony, laptopy, aparaty ale też ładowarki czy słuchawki musimy wyjąć i umieścić w specjalnym pojemniku, który zostanie zeskanowany- warto więc umieścić je na wierzchu aby nie szukać gorączkowo przy bramce i nie tworzyć zatorów. Wszystkie dozwolone płyny powinny zostać umieszczone w specjalnych woreczkach strunowych. Na pokład samolotu co oczywiste nie można wnosić wszelkich niebezpiecznych przedmiotów, jak np. nóż czy broń, ale co czasem umyka naszej uwadze zabronione są też cążki czy ostre metalowe pilniczki do paznokci.


Gdy już jesteśmy przy doborze garderoby, warto pamiętać, że klimatyzacja w samolotach jest centralnie sterowana i bardzo często jest zwyczajnie zimno. Najrozsądniejszym wyborem jest wiec ubranie się nie tylko wygodnie, ale też na cebulkę. Ubierzmy się wygodnie, aby nic nas nie uciskało podczas dłuższego siedzenia, nawet, jeśli podróżując w środku lata, na pokład warto zabrać skarpetki i bluzę.

Na pokład samolotu warto zabrać ze sobą poduszkę czy zagłówek. Nie zajmie na dużo miejsca a pozwoli na drzemkę. Dobrym pomysłem jest zabranie chusteczek nawilżanych, które pozwolą na zachowanie czystości czy odświeżenie się w trakcie długiego lotu. Kobiety powinny pomyśleć też o pomadce ochronnej i kremie do rąk, ponieważ na pokładzie samolotu jest wyjątkowo suche powietrze. Z tego powodu przydać może się też woda termalna w sprayu. Pamiętajmy jednak, aby były to małe, podróżne opakowania. Z rzeczy przydatnych warto mieć też przy sobie gumę do żucia lub cukierki do ssania, które pozwolą uniknąć przykrego uczucia zatkanych uszu podczas startu czy lądowania. Podczas lotu telefony powinny znajdować się w trybie samolotowym. Osoby, które boją się latać, powinni wybierać miejsca przy przejściu i w pierwszych sześciu rzędach od wyjścia, według statystyk są najbezpieczniejsze miejsca w samolocie. Pamiętajmy, że samolot ciągle pozostaje najbezpieczniejszym środkiem transportu, a wypadki proporcjonalnie do innych pojazdów, zdarzają się najrzadziej.


Lęk przed lataniem - jak go przezwyciężyć?

20 marca 2018

Lęk przed lataniem - jak go przezwyciężyć?

Lęk jest naturalnym rodzajem stanu emocjonalnego. Pojawia się w momencie, gdy sparaliżowani strachem mamy duże trudności z wykonaniem konkretnej czynności lub też przebywaniem w danych okolicznościach. Tego rodzaju uczucie jest czymś często spotykanym - lęku doświadczył przynajmniej kilka razy w życiu każdy człowiek. Awiofobia to niepokój doświadczany w związku z lataniem samolotem. Osoba cierpiąca na ową fobię nie wsiądzie na pokład tego środka transportu, bądź podczas trwającej podróży tymże zaobserwuje się u niej objawy ogromnego napięcia. Temat: "Lęk przed lataniem - jak go przezwyciężyć?" to ważny wątek dla ludzi chcących przełamać swój strach w tej kwestii, dlatego też warto go poruszyć i odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie.

Jakie są przyczyny awiofobii?

Jako najczęstszą przyczyną tego typu lęku uznaje się brak świadomości co do bezpieczeństwa tego środka podróży. Duży wpływ na rozwój strachu przed decyzją o locie samolotem mają media. Z coraz większym rozmachem nagłaśniają one informacje o katastrofach lotniczych. To może powodować wzrost poczucia zagrożenia i wybrania alternatywnej metody przemieszczenia się do innego kraju. Postanowienie o opcji wyboru naziemnego środka transportu wynikać może także z samego strachu przed wysokością (akrofobia). Statystyki jednak są zupełnie odmienne - według nich to właśnie wypadki samochodowe zdarzają się najczęściej. Uwzględnić należy także naturę ludzką. Zostaliśmy stworzeni jako istoty chodzące po ziemi, nie zaś latające.

Jak pokonać lęk związany z lataniem?

Pierwszą zasadą w zmaganiu się z awiofobią jest zaprzestanie wiary w powielane zewsząd mity o niesprawności technicznej samolotów, czy braku posiadania wymaganych umiejętności przez osoby pilotujące. Wszyscy piloci zobowiązani są do ukończenia specjalnych kursów zanim powierzy się im lot samolotem pasażerskim. Do tego sprzęt, w którym ma zasiąść setka ludzi musi przejść szczegółowe i dokładne badania przeglądowe, procedurę certyfikacji oraz rutynowe przeglądy. Pod kontrolą jest także stan paliwa zgromadzony w zapasie na wypadek przymusowego krążenia. Jeżeli pragniemy oswoić lęk przed lataniem dobrym pomysłem będzie wycieczka na lotnisko, czy aeroklubu. To pozwoli nam przyzwyczaić się do wizji ewentualnego lotu. Aby zniwelować poziom stresu warto też przygotować dużo wcześniej potrzebne nam na wyjazd bagaże, dzięki temu w sposób odpowiedni spożytkujemy czas przed lotem i zajmiemy myśli. Samą podróż może umilić muzyka relaksacyjna brzmiąca w słuchawkach, ewentualnie ciekawa książka. Odwrócenie uwagi od źródła lęku to najlepsza metoda, by stawić mu czoła. Bądźmy otwarci - kiedy coś nas niepokoi, nie wstydźmy się poprosić osobę z załogi, aby wyjaśniła istniejącą sytuację. Zasada jest taka, że przed strachem nie należy uciekać - wzmaga to jedynie jego siłę. Częste latanie może być pomocne w poskromieniu obaw związanych z podróżą powietrzną. Akceptacja to bardzo ważny krok do sukcesu. Uświadom sobie, iż nie masz i nie możesz mieć kontroli nad wszystkim. W trakcie lotu jesteś zdany na doświadczonych ludzi, którzy dopilnują tego by Twoja wycieczka zakończyła się bezpiecznie. Rozmowa z osobą, która już ma pewne doświadczenie w lataniu to również idealna metoda na przezwyciężenie symptomów awiofobii. Zapytaj o jej doświadczenia i wrażenia - taki dialog z pewnością uspokoi Twoje nerwy.
Zadbaj o bezpieczeństwo - słuchaj instrukcji wygłaszanych przez załogę tuż przed rozpoczęciem lotu, zapnij pasy. Dzięki temu w poczuciu pełnego komfortu odbędziesz swoją podróż.Lęk nie jest niczym abstrakcyjnym. Tak zostaliśmy skonstruowani, że czujemy obawy w sytuacjach nowych, nieznanych. Najważniejsze to nie dać się temu poddać, zapanować nad tym co powoduje strach i nie uciekać. Pomyśl, iż przecież znasz to uczucie doskonale. Nie raz jeszcze nastąpi sytuacja, gdy emocje spróbują wziąć nad Tobą górę - jeśli nie spróbujesz im się przeciwstawić to przegrasz tę walkę i przez tenże fakt możesz stracić szansę na doświadczenie wspaniałych wrażeń.


Nowoczesne lotnictwo

13 marca 2018

W dzisiejszych czasach komunikacja w przestworzach stała się swego rodzaju standardem. Podróżowanie samolotem nie jest już tak drogie jak kiedyś. Dlatego właśnie coraz więcej osób może pozwolić sobie na taki wydatek. W zależności od dostępnych funduszy, wybrać można interesującą ofertę. Można bowiem wybierać pośród różnych klas podróży. Począwszy od klasy premium, przez klasę biznes, aż po klasę ekonomiczną. Każdy posiada bowiem różną kwotę pieniędzy, którą zamierza przeznaczyć na podróż. Dlatego też zaoferowanie różnych klas przelotu w różnych cenach pomaga dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Takie rozwiązanie pomaga w znaczny sposób ułatwić dokonywanie rezerwacji oraz zwiększyć zadowolenie ze strony klientów.Grupa osób, której zależy na oszczędnościach wybierze oczywiście najtańszy wariant. Natomiast grupa osób, którym zależy na komforcie podróży wybierze klasę najdroższą i tym samym najlepszą. Klienci biznesowi, czy tak zwani podróżnicy klasy VIP nie liczą się bowiem z wydatkami przeznaczonymi na bilet lotniczy. Przy wyborze przewoźnika kierują się między innymi czasem przelotu, oferta gastronomiczną oraz warunkami oferowanymi przez linie lotnicze. Warto nadmienić, że konkurencja jest obecnie ogromna, z czego większość przewoźników zdaje sobie oczywiście sprawę. Największy sukces odnoszą oczywiście te linie lotnicze, które oferują konkurencyjne ceny w stosunku do oferowanej jakości usług. Co więcej, liczy się także sprawność obsługi pasażerów oraz wzgląd na ewentualne opóźnienia. Dotyczy to oczywiście w największej mierze poślizgów czasowych, które wynikają z winy samego przewoźnika w sposób bezpośredni lub pośredni. Wiele osób przy wyborze wariantu swojej podróży w miejsce docelowe kieruje się także aspektem związanym z bezpieczeństwem. Jest to bowiem kluczowy aspekt. Wiele osób posiada bowiem paniczny lęk do latania samolotem, bycia na znacznej wysokości nad powierzchnią ziemi. Znaczącą rolę odgrywa oczywiście profesjonalizm ze strony całej załogi.Piloci odgrywają w tym miejscu kluczowe znaczenie. Wszystkie działania, operacje oraz wykonywane czynności muszą zostać wykonane zgodnie z procedurami narzuconymi przez przewoźnika oraz organizacje krajowe i międzynarodowe ustalające standardy obowiązujące w lotnictwie cywilnym. Tylko przestrzeganie wszystkich narzuconych z góry norm jest gwarancją pełnego bezpieczeństwa i uzyskania zaufania ze strony pasażerów. Narzucone zasady i normy dotyczą na przykład tego, że wszelki jednostki fizyczne są znormalizowane i odgórnie narzucone. Stopy węzły itd - czyli jednostki używane w lotnictwie muszą być w pełni rozumiane i znane przez członków załogi oraz osoby zawodowo związane z pracą w awiacji. Jednostki prędkości, czasu, odległości, wysokości nad poziomem morza oraz nad powierzchnią Ziemi są narzucone i muszą być podawane właśnie w określonej postaci. Ustalenie takich zasad podyktowane było tym, by w jak największym stopniu ograniczyć możliwość wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, czy pomyłki ze strony człowieka. Mechanizm powstawania przypadkowego błędu można przeanalizować na przykładzie różnic kulturowych wynikających z odmiennej narodowości pilotów i całego personelu pokładowego, obsługi naziemnej. W różnych kulturach powszechnie stosuje się różne jednostki, takie jak metry, stopy, mile morskie, kilometry. Różnice te na pierwszy rzut oka wyglądać mogą dość mało skomplikowanie.

Jak pokazuje analiza wypadków lotniczych spowodowanych czynnikiem ludzkim, tak jednak nie jest. Pośpiech, zmęczenie lub chwila nieuwagi mogą prowadzić do pomyłki oraz niepodania na przykład jednostki, o której mowa w danym czasie. Znormalizowanie wszelkich wymiarów nie daje więc miejsca na pomyłkę i ogranicza pole błędu. Mechanizm taki zrozumieć może każda osoba. Spotykamy się także z nim każdego dnia i nie jest to dla nas nic obcego. Najczęściej prowadzi to do śmiesznych sytuacji lub błahych pomyłek , które mogą zostać obrócone w żart. W lotnictwie nie ma jednak miejsca na takie rzeczy, ponieważ wszelkie niedociągnięcia prowadzić mogą do poważnego w skutkach wypadku.
Jak wybrać dobry hostel?

19 lutego 2018

Wybierając się zarówno w krótką, jak i w daleką podróż, musimy pomyśleć o noclegu. Wybór mamy zazwyczaj duży: hotele, pensjonaty, domy wczasowe, kwatery prywatne i hostele. Jeżeli chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy warto zastanowić się nad ostatnią opcją. Hostele w ostatnim czasie stają się coraz popularniejszą formą noclegu i w związku z tym ich wybór jest coraz większy. W dużych miastach powstają niemal jak grzyby po deszczu. Jeżeli jest ich tak dużo jak w takim razie wybrać ten odpowiedni dla siebie? Co zrobić, aby pobyt w nowym miejscu był wspaniałą przygodą a nie koszmarem? I wreszcie jak nie dać się oszukać?Krótko mówiąc: hostele - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Zacznijmy od zorientowania się czy wybrany przez nas obiekt jest popularny wśród innych turystów. Jeżeli zadzwonimy lub napiszemy do niego i okaże się, że ma wolne pokoje w praktycznie wszystkich możliwych terminach, a do tego wolne są wszystkie rodzaje, taka sytuacja powinna być już dla nas sygnałem ostrzegawczym. Dlaczego mają tyle wolnych miejsc? Z jakiego powodu nikt nie chce u nich nocować?

W dobie coraz popularniejszego Internetu wskazane jest skorzystać z jego dobrodziejstw. Z pewnością bez problemu wyszukamy opinię o interesującym nas hostelu na różnego rodzaju forach internetowych czy portalach społecznościowych. Zobaczmy jak dany obiekt ocenili inni. Czy byli zadowoleni z pobytu, czy podobała im się jakość obsługi, co sądzą o poziomie czystości i jakości sprzętu i umeblowania, czy w danym hostelu było cicho i przytulnie - na część z tych pytań z pewnością bez problemu znajdziemy odpowiedzi. Oczywiście jak wiadomo Internet rządzi się swoimi prawami i nie wszystkie opinie mogą okazać się prawdziwe. Jednak po ich przeczytaniu będziemy mieli mniejszy lub większy ogląd sytuacji.

Część hosteli posiada również na swoich stronach internetowych opinie gości. Jednak przy sugerowaniu się nimi zalecana jest jeszcze dalej idąca ostrożność. Niezbyt często przecież dana firma sama chwali się niepochlebnym zdaniami na temat swojej pracy czy jakości wykonywanych usług.Dostępność miejsc i zdania na temat obiektu to z pewnością istotne kwestie. Nie wyczerpują one jednak tematu. Hostele - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Można pytać dalej. Przyjrzyjmy się położeniu danego obiektu. Zazwyczaj zależy nam aby był on w centrum lub ewentualnie z dogodnym do niego dojazdem. Należy jednak zastanowić się czy każde położenie w centrum miasta będzie nam odpowiadać. Co w przypadku kiedy zależy nam na ciszy i spokoju by bez problemu przespać noc, a hostel znajduje się niedaleko starego rynku danego miasta lub jakiejś ruchliwej, tętniącej życiem przez całą dobę, ulicy? Wówczas o spokojnej nocy możemy najpewniej zapomnieć. Do naszych uszu docierać bowiem będzie życie ulicy: jeżdżące samochody, bawiący się ludzie i inne podobne dźwięki. W takim przypadku położenie hostelu w centrum nie będzie jego aż tak dużym atutem. Może lepiej wtedy zastanowić się nad spokojniejszą lokalizacją. Decydując się na dany obiekt noclegowy należy także przyjrzeć się o której godzinie rozpoczyna się doba hotelowa i o której się kończy. Biorąc pod uwagę nasze godziny przyjazdu i wyjazdu będziemy mogli zapewnić sobie większy komfort podróży. Warto także sprawdzić jakie usługi dodatkowe oferuje nam hostel: czy posiada bezpłatny i nieograniczony dostęp do Internetu, czy można korzystać z takich sprzętów jak żelazko czy czajnik oraz czy posiada może strzeżony parking dla samochodów.

Planując wyjazd i nocowanie w hostelu warto wcześniej wszystko zaplanować aby nic nas nie zaskoczyło.


Najlepsze propozycje gadżetów umilających podróż samolotem

19 stycznia 2018

Przed Tobą pierwszy w życiu lot samolotem, a może któryś już raz przemierzasz niebiańskie przestworza? Niezależnie od tego czy lecisz po raz pierwszy czy kolejny zadbaj o to by czas ten spędzić jak najmilej. Mamy dla Ciebie propozycję kilku interesujących gadżetów, które na pewno umilą Ci nawet najdłuższą podróż.

Zaczynamy od tabletu. Tablet jest doskonałym urządzeniem do oglądania filmów, seriali czy ciekawych programów. Przed wybraniem się w lot dobrze jest skompletować własną listę filmów. Fani muzyki każdego rodzaju powinni z kolei wyposażyć się w zestaw dobrych słuchawek oraz odtwarzacz muzyczny. Pośród dostępnych produktów w sklepach warto też wybierać takie, które gwarantują nam wygodę w trakcie lotu.Przyda się na przykład śpiwór. Wielu pośród nas nie wyobraża sobie długiego lotu bez zmrużenia oka. Dobry śpiwór pozwoli nam szybciej zasnąć. Wygodę podróży może nam również gwarantować zagłówek. Można go kupić na lotnisku. Tańszym wyjściem jest jednak jego zakup zdecydowanie wcześniej, wtedy zapłacimy z całą pewnością najmniej. Dobrze wykonany zagłówek pozwoli nam spać bez bolącego karku. Z łatwością przyjmiemy jak najwygodniejszą pozycję. Przydadzą się również opaski na oczy. Rażące światło emitowane wewnątrz samolotu może nie dać nam zmrużyć oka. Wiele osób ma również spore problemy z zasypianiem gdy obecne na pokładzie są hałasy. Tutaj z kolei sprawdzą się zatyczki do uszu. Żadne dźwięki nie będą nam zakłócać snu, ani krzyki dzieci, ani rozmowy pasażerów. Na początku wspomnieliśmy o tym, że warto zaopatrzyć się w tablet. Trzymanie go w rekach w trakcie oglądania jest uciążliwe. Przyda się więc również specjalny uchwyt na to urządzenie. W sklepach znajdziemy również specjalne uchwyty i podstawki na książki, które można przyczepić do fotela osoby siedzącej przed nami. To najlepszy sposób na to by uniknąć bólu karku. Nieoceniona może się również okazać przenośna ładowarka. Wszyscy doskonale wiemy jak mało żywotne są nowoczesne telefony komórkowe. Przenośna ładowarka pozwoli nam cieszyć się dłuższą aktywnością telefonu.

Wymienione powyżej gadżety przydadzą się również na inne okazje. Można je zabrać ze sobą gdy podróżujemy pociągiem, samochodem czy autobusem. Wszystkie te gadżety musimy jednak wnieść na pokład samolotu. Dlatego też warto zainwestować w specjalną, pojemną torbę, która pomieści wszystkie niezbędne nam do życia gadżety. Najlepiej postawić na taka torbę, która ułatwi utrzymanie porządku. Dobrze gdy posiada dużą ilość przegródek. W trakcie lotu samolotem wiele Pań boryka się z problemem opuchniętych nóg. W sklepach znajdziemy specjalne spreje chłodzące, które znacznie poprawią komfort podróżowania. Każda Pani w trakcie długiego lotu będzie też potrzebować dostępu do kosmetyków. Dlatego dobrze jest zainwestować w specjalny zestaw kosmetyków. Przyda się również przezroczysta kosmetyczka. Powyżej wymienione gadżet stanowią podstawę podróżnego wyposażenia. Można jednak zdecydować się również na nieco bardziej oryginalne gadżety. Niektórzy w długą podróż samolotem zabierają ze sobą mini solniczkę i pieprzniczkę. Wiadomo, że w trakcie lotu samolotem trzeba coś zjeść. Potrawy niestety nie zawsze są tak doprawione jak my lubimy. Rozwiązaniem tego problemu będą przenośne solniczki i pieprzniczki. Dodatkowo w podróż samolotem możemy też zabrać sztućce. Dobrze jest również pomyśleć o bardziej prozaicznych artykułach pierwszej potrzeby. Na samolotowy pokład warto zabrać ze sobą papier toaletowy. Dzięki temu, żadna sytuacja nas nie zaskoczy. Gadżety w trakcie podroży samolotem umilą nam czas i sprawiają, że sama podróż wyda nam się krótsza niż jest w rzeczywistości. Gadżety to najlepszy sposób na to by szybko dotrzeć do naszego miejsca przeznaczenia.


Pierwszy lot samolotem

18 grudnia 2017

Każdy z nas prędzej czy później korzysta z przelotów samolotem. W dzisiejszych czasach bilety nie są zbyt kosztowne. Dzięki tanim liniom lotniczym, każdy z nas może pozwolić sobie na luksus latania samolotem. Dlaczego luksus? Ponieważ jest to bardzo szybki środek transportu, a na dodatek bezpieczny. Wbrew opinii panującej loty samolotem są najmniej niebezpiecznymi środkami transportu. Jednak nie każdy lubi latać samolotem, strach często nie pozwala nam na wiele rzeczy, umysł blokuje nas i nie potrafimy się przełamać. Warto pracować nad sobą, wspierać się różnego rodzaju terapiami, gdyż blokada powinna zostać przełamana. A loty samolotem są bardzo wygodne. Szkoda by było, gdybyśmy przez niewielką fobię musieli rezygnować z tak korzystnego środka transportu.

Lotniska i samoloty są coraz lepiej wyposażone. Nowoczesny sprzęt pozwala na obsługę klienta na najwyższym poziomie. Ogromne lotniska są świetnie przygotowane. Wyjeżdżając na wakacje, swój samochód możesz zostawić w bezpiecznym miejscu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze parkingu lotniskowego? Przede wszystkim na to, by nasz samochód znajdował się w bezpiecznym miejscu. Nie powinniśmy zostawiać samochodu, gdzieś na poboczu, czy w złych warunkach. Często podczas urlopu, wyjeżdżamy na dłużej. Gdy mamy lotnisko, gdzieś blisko swojego miejsca zamieszkania, nie ma problemu, możemy zamówić taksówkę. Jednak gdy, musimy skorzystać z naszego samochodu, warto wcześniej się zastanowić, jakie miejsce będzie najlepsze. Na co zwrócić uwagę przy wyborze parkingu lotniskowego? Na wiele czynników, najłatwiej wcześniej sprawdzić w Internecie, czy dane lotnisko, ma swój parking, bądź czy w pobliżu znajduje się jakieś bezpieczne miejsce dla naszego samochodu. Zazwyczaj nie ma problemu ze znalezieniem dobrego parkingu, ale często się zdarza, że nie ma na nich wolnego miejsca. Dlatego warto się wcześniej zastanowić na co zwrócić uwagę przy wyborze parkingu lotniskowego? Trzeba zapoznać się z ofertą i ceną. Każdy parking ma swoje stawki. Niekoniecznie zawsze muszą być podobne. Często się zdarza, że są ogromne różnice cenowe.

Dlatego decydując się na lot samolotem musimy się odpowiednio przygotować. Tanie bilety mogą nas kusić. Jednak należy pamiętać, o tym, że sam lot, to nie wszystko. Odpowiednio przygotowany bagaż, czy wielkość walizki to podstawowe warunki przelotu samolotem. Dlatego zanim zaczniemy myśleć o wylocie z naszego pięknego kraju, powinniśmy ustalić kilka podstawowych zasad. Bez których nie powinniśmy się ruszać nigdzie. Pierwsza z nich, to wybór dogodnej godziny odlotu samolotu, by móc spokojnie dojechać na miejsce. Druga zasada to wybór parkingu, należy pamiętać o tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze parkingu lotniskowego? Nie może on znajdować się w niedogodnym dla nas miejscu. Najlepiej wcześniej zarezerwować sobie miejsce przez Internet. W dzisiejszych czasach wszystko można załatwić w sieci, więc nie powinno być z tym problemu. Trzecia zasada to wybór odpowiedniego bagażu. Nie możemy zabrać ze sobą dużej ilości płynów i niebezpiecznych narzędzi. Zostaną one skonfiskowane zanim wejdziemy na pokład samolotu. Warto pamiętać również o tym, że bagaż podręczny ma określony wymiar. Nie możemy zabrać zbyt dużej walizki, gdy zapłaciliśmy za mniejszy bagaż.

Tych kilka zasad może ułatwić nam podróż samolotem. Jednak nigdy nie będziemy się czuć komfortowo, gdy nie będziemy mieli odpowiedniego nastawienia. Wiele osób chętnie podróżuje samolotami. Zwłaszcza ludzie, którzy pracują za granicą. A tanie linie lotnicze kuszą swoimi ciekawymi i atrakcyjnymi ofertami. Jednak, gdy nie będziemy mieli prawidłowego nastawienia psychicznego, nigdy nie zdecydujemy się na podróż samolotem. Dlatego ten pierwszy raz może być bardzo trudny. Pamiętajmy o tym, by wdrożyć podstawowe zasady, zadbać o parking i bagaż. Gdy przygotujemy sobie wszystko znacznie wcześniej, pierwszy lot samolotem może okazać się bardzo przyjemny. Wszystko co nowe może wydawać się straszne.


Jak wybrać odpowiedni parking lotniskowy?

15 grudnia 2017

Bardzo często, wyjeżdżając za granicę, wybieramy szybki i komfortowy środek transportu, jakim jest samolot. W tym celu musimy jednak dojechać na lotnisko. Jednak niejednokrotnie do portu lotniczego nie prowadzi żadna przystępna forma transportu publicznego, z wyjątkiem zatłoczonego autobusu. Wtedy bardziej przystępnym rozwiązaniem wydaje się dojazd do lotniska własnym samochodem, który potem trzeba zostawić na parkingu nieopodal lotniska. Co wtedy? Co powinien oferować dobry parking lotniskowy?

Pierwszy punkt na liście jest zarazem najważniejszym. Zostawiając auto na kilka dni lub tygodni bez naszej opieki, chcemy by ktoś dbał o jego zabezpieczenie przed ewentualną kradzieżą. Najrozsądniej odstawić auto na parking strzeżony, gdzie przez cały czas będzie pilnowane czujnym okiem kamery lub członków ochrony. Dzięki temu zyskamy spokój i pewność, że w trakcie naszej nieobecności nic złego naszym czterem kółkom się nie stanie. Zwłaszcza gdy jest to samochód służbowy.

Parkingi, na których można zostawić pojazd po przyjeździe na lotnisko bardzo często są od niego położone kilku minut jazdy samochodem. Problem pojawia się jednak, gdy tę samą drogę trzeba pokonać po odstawieniu auta na piechotę. Dlatego mile widzianą usługą oferowaną przez firmy prowadzące tego typu miejsca postojowe jest podwożenie ich klientów do terminali po tym, jak zostawili swój samochód na płycie parkingu. Warto więc zobaczyć, czy dany parking gwarantuje tego typu udogodnienie, żeby zaoszczędzić czas i nie denerwować się koniecznością sprintu z bagażami na lotnisko.

Jednak dbałość o wymienione szczegóły pójdzie na marne, jeśli nie zadbamy o najważniejszy punkt, czyli zarezerwowanie miejsca na parkingu. W tym celu należy skontaktować się z personelem parkingowym w celu ustalenia terminu przechowywania pojazdu. W tym przypadku można oczywiście zadzwonić, jednak konwersacja telefoniczna może się okazać niezrozumiała i niewiążąca dla którejś ze stron. Dlatego najpewniejszym wyjściem będzie dokonanie rezerwacji za pomocą platformy internetowej. Każdy parking powinien mieć swoją stronę internetową, która będzie zawierać elementy umożliwiające dokonania rezerwacji za jej pośrednictwem. W ten sposób uzyskamy gwarancje, iż nasze zamówienie zostało przyjęte, i że znajdzie się miejsce dla naszego auta. Ponadto większość parkingów oferuje zniżki dla klientów, którzy dokonali rezerwacji online.

Przy wyborze odpowiedniego parkingu lotniskowego duże znaczenie mają również czynniki pozornie błahe. Jednym z nich jest nawierzchnia płyty postojowej. Należy upewnić się, czy nie zostawiamy naszego pojazdu na zwykłym klepisku, które zamieni się w bagno po pierwszym deszczu. Takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często, lecz może na nich dochodzić na parkingach oddalonych od lotniska lub przy mniejszych portach lotniczych, które jeszcze nie dysponują w pełni wykształconą infrastrukturą drogową. Warto również zapytać o to, czy parking jest regularnie odśnieżany w okresie zimowym. Chyba nikt nie chce wykopywać swego auta spod zaspy śnieżnej po dwutygodniowych wakacjach w ciepłych krajach.

Ten krótki poradnik powinien być pomocny dla osób, które po raz pierwsze są zmuszone zostawić samochód na długi czas, wylatując za granicę. Oczywiście, najpewniejszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie samochodu pod domem lub u znajomego, lecz gdy nie mamy takiej szansy, parking lotniskowy może okazać się jedynym ratunkiem. Całe szczęście, wraz z rozbudową lotnisk podwyższeniu ulega również standard takich miejsc postojowych, dlatego oferowane przezeń usługi są nakierowanie na zapewnienie klientowi jak najwyższego komfortu i zadowolenia.


Dynamiczny rozwój lotniska Warszawa Modlin

8 grudnia 2017

Obecnie w Polsce istnieje 15 portów lotniczych zlokalizowanych w różnych częściach kraju. Lotniska budowane są zazwyczaj na obrzeżach miast, z uwagi na fakt, że przedsięwzięcie to wiąże się z wykorzystaniem dużej powierzchni niezamieszkanego terenu. Obecnie dominującym portem jest oczywiście lotnisko Chopina w Warszawie, które obsługuje nawet 13 milionów pasażerów rocznie, co stanowi blisko 40% ogólnej liczny pasażerów w ruchu lotniczym, zarówno krajowym, jak i międzynarodowym. W związku z tak ogromną przepustowością tego lądowiska zdecydowano o budowie kolejnego portu w Nowym Dworze Mazowieckim, zlokalizowanym w odległości około 40 kilometrów od centrum stolicy.

Lotnisko Warszawa Modlin - historia powstania portu zaczyna się w 2009 roku, kiedy to zdecydowano o przerobieniu niefunkcjonującego już lotniska wojskowego na lądowisko, które przejęłoby część lotów obsługiwanych przez Lotnisko Chopina. Docelowo planowano jego otwarcie przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2012, jednak nie obyło się bez protestów ekologów, którzy walczyli o zmianę lokalizacji ze względu na bardzo bliską odległość od Wisły, co według nich miałoby niekorzystny wpływ na faunę i florę tam występująca. Ostatecznie lotnisko zostało otwarte w lipcu 2012 roku i funkcjonowało z powodzeniem do końca roku. Niestety po tym czasie wykryte zostały nieprawidłowości w jego budowie, co skutkowało zamknięciem portu na długie miesiące. Usterka dotyczyła pasów startowych, co stanowiło zbyt duże zagrożenie, zarówno dla startujących, jak i lądujących samolotów. Po wykonaniu prac naprawczych lotnisko zaczęło ponownie funkcjonować i obecnie obsługuje ponad 2 miliony pasażerów rocznie. Port lotniczy Modlin obecnie współpracuje z tylko jedną linią lotniczą, jaką jest Ryanair, która oferuje bezpośrednie loty do prawie 30 miast w całej Europie.Lotnisko w Nowym Dworze Mazowieckim jest dość dobrze skomunikowane, zarówno z centrum Warszawy, jak i z portem lotniczym Chopina. Można dojechać tutaj pociągiem lub autobusem, których bilety są w stosunkowo niskich cenach. Wielu przewoźników wychodzi także naprzeciw oczekiwaniom pasażerów szukających transportu na lotnisko z innych części Polski, oferując bezpośrednie przejazdy z miast takich jak Łódź, Bydgoszcz czy Toruń. Warto również rozważyć dojazd na lotnisko własnym środkiem komunikacji. Jest to o tyle wygodne, że podróżując autem, nie jesteśmy ograniczeni rozkładem jazdy, jak to jest w przypadku autobusów i pociągów. Obecnie lotniska posiadają szeroką ofertę parkingową, dzięki czemu nie musimy martwić się o to, gdzie zostawić nasz samochód na czas wyjazdu do innego kraju. Parkingi na lotnisku Warszawa Modlin są bardzo duże, bezpieczne i przede wszystkim świetnie skomunikowane z drogami szybkiego ruchu, co pozwoli uniknąć nam stania w korkach. Oprócz gwarancji bezpieczeństwa, komfortu i atrakcyjnej ceny, możemy otrzymać również możliwość skorzystania z bezpłatnego transportu na terminal, z którego odlatuje nasz samolot.

W związku z dynamicznym rozwojem portu lotniczego Modlin pojawiły się w ostatnim czasie pomysły, aby stał się on portem przesiadkowym dla jednej z tanich linii lotniczych. Pomysł ten ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników, jednak niezaprzeczalnym faktem jest, że skorzystaliby na tym przedsiębiorcy prowadzący działalność w obrębie lotniska. W niewielkiej odległości od portu znajdują się liczne hotele, z których mogą korzystać pasażerowie oczekujący na inne loty. Oprócz hoteli również restauracje doświadczyłyby zwiększonej liczby gości, co znacznie podwyższyłoby dochody ze sprzedaży. Już teraz zresztą port lotniczy rozwija swoją ofertę gastronomiczną, aby jeszcze bardziej podwyższyć komfort pasażerów oczekujących na podróż.

Pomimo że lotnisko Warszawa Modlin jest znacznie mniejsze od głównego portu lotniczego, usytuowanego na obrzeżach stolicy, cieszy się coraz większą popularnością wśród podróżujących i przyciąga uwagę zagranicznych inwestorów, dostrzegających ogromny potencjał tego lądowiska.
Wady i zalety lotniska w Modlinie.

24 listopada 2017

Lubisz podróżować? Mało jest osób, które z przekonaniem powiedzą, że faktycznie nie lubią podróżować i podziwiać nowych miejsc. Ja wiem, że i takie osoby się zdarzają, ale naprawdę nie tak łatwo na nie trafić. Większość ludzi jednak lubi cieszyć oczy pięknymi, nowymi widokami oraz doświadczać nowych przeżyć. No, bo kto tego nie lubi? Ja osobiście naprawdę nie znam takiej osoby! Jeśli mieszkasz w Warszawie bądź też jej okolicy, z całą pewnością wiesz gdzie znajduje się lotnisko Modlin i jak odciąża ono ostatnio warszawskie wyloty i przyloty. Dla stolicy, z której dziennie odlatuje tak wiele samolotów, naprawdę jest to prawdziwy sukces i dobre rozwiązanie. Dzięki temu część ludzi faktycznie odlatuje z Modlina, a co za tym idzie, łatwiej zapanować nad ilościami lotów i przylotów na lotnisku Chopina w Warszawie. Mimo to oczywiście są osoby, które nie cieszą się rosnącą popularnością lotniska w Modlinie, a wręcz potrafią znaleźć całą masę wad i rzeczy, do których mogłyby się przyczepić. Sami wiecie, że przecież wszystkim dogodzić się, po prostu się nie da i tyle. Jeśli byłoby to możliwe, świat byłby zdecydowanie za prosty! Jesteście więc ciekawi jak to wygląda?Lotnisko Modlin - za i przeciw. Co wpisałoby się jako plus lotniska w Modlinie?

Ja zdecydowanie powiedziałabym, że lotnisko w Modlinie przejęło bardzo dużą ilość krótkich lotów i tych wykonywanych za pośrednictwem tańszych przewoźników. Dzięki temu na lotnisku Okęcie zapanował większy porządek i organizacja. Lotniska podzieliły się konkretnymi przewoźnikami więc od razu w internecie można wyszukać informacje na temat tego jaki przewoźnik odlatuje z jakiego lotniska. Jest to świetne ułatwienie, prawda? Dzięki temu lotniska są bardziej uporządkowane, a informacje są zdecydowanie bardziej czytelne. Cieszy mnie to. Plusem jest też na pewno fakt, że wbrew pozorom i wbrew krążącym plotkom, na lotnisko w Modlinie łatwo się dostać nawet komunikacją miejską. Odkąd powstała szybka kolej podmiejska dowożąca ludzi z centrum Warszawy wprost na lotnisku w Modlinie, transport nie stanowi już żadnego problemu. Dodatkowo jest to nowe lotnisko więc wszystko przygotowane zostało wedle najwyższych standardów. Nie jest duże, a z całą pewnością dobrze oznakowane, a więc łatwo i bezproblemowo można się na nim odnaleźć. Jak dla mnie lotnisko w Modlinie jest doskonałą inwestycją i bardzo się cieszę, że powstało w okolicy stolicy.A jakie można by było znaleźć minusy na temat lotniska w Modlinie?

A z pewnością takie, że nie każdy cieszy się, że musi jechać poza miasto, aby móc wylecieć na wakacje. Jasne, lotnisko jest dobrze połączone komunikacyjne, jednak ja znam osoby, które narzekają na to, że w ogóle muszą jechać jeszcze pociągiem zanim wsiądą na pokład samolotu. Minusem może być także to, że właśnie ze względu na to, że trzeba kawałek dojechać, możemy utknąć w korku spowodowanym na przykład wypadkiem i nie zdążyć na nasz samolot. Dlatego też trzeba wyruszyć na lotnisko o wiele wcześniej niż miałoby to miejsce podczas wylotu z Okęcia. Niemniej jednak na pewno każdy sam może zadecydować, z którego lotniska zdecyduje się wyruszyć.


Jaki parking wybrać?

15 listopada 2017

Teraz nastały takie czasy, w których przecież każdy jeździ na wakacje co najmniej raz w roku. Bilety lotnicze zasadniczo staniały dlatego lot nawet do odległego miejsca na ziemi, nie robi już na nikim wrażenia. Podróżujemy często i w różny sposób. Często samochodem, czasem pociągiem, ale najpopularniejsze ostatnio stają się samoloty. Loty są ogólnodostępne, a przede wszystkim do wielu miejsc zabawnie tanie! Warto latać i poznawać "nowy" świat, ludzi, kulturę i zwyczaje. Każda podróż to doskonała przygoda, prawda? Ja uważam, że tak. Przy każdej jednak podróży pojawiają się wątpliwości i pytania. Na przykład gdzie zostawić nasz samochód? Wiele osób przyjeżdża przecież na lotnisko swoim własnym samolotem. Co zrobić z nim na czas naszej nieobecności? Przecież wakacje trwają czasami tydzień, czasem dwa, a czasem ciągną się nawet przez miesiąc. Gdzie zostawić nasz samochód, aby mieć pewność, że będzie na nas bezpiecznie czekać dopóki nie wrócimy do naszego kraju? A poza tym jakie miejsce będzie najodpowiedniejsze, jeśli nie chcemy zapłacić majątku za parking? Wiadomo przecież, że postoje na parkingach kosztują niemałe pieniądze i wielu ludzi ma pewne wątpliwości zanim zdecyduje się na to gdzie pozostawić swoje auto. Pojawia się więc bardzo ważne, a zarazem podstawowe pytanie- parking lotniskowy czy może jednak prywatny?Obie te opcje oczywiście wymagają przemyślenia i zanalizowania. Która z nich będzie najlepsza zarówno dla nas jak i dla naszego samochodu? Parking lotniskowy kosztuje naprawdę dużo, ale jednocześnie możemy liczyć na pewne rabaty jeśli zostawimy na nim auto na dłużej niż kilka dni. Dodatkowo mamy praktycznie sto procent pewności, że naszemu "dziecku" nic nie grozi. Parkingi lotniskowe są wielkie, ale też bardzo dobrze strzeżone więc szczerze mówiąc, z całą pewnością nic nie powinno wydarzyć się naszemu pojazdowi. Codziennie masa ludzi zostawia swoje samochody właśnie na parkingach lotniskowych i wyrusza w daleką podróż. Mamy tutaj też pewność, że nasze koszty będą znane odpowiednio wcześniej. Na każdym lotnisku znajduje się rozpiska ile kosztuje godzina, dzień, tydzień postoju. Nie można więc tutaj mówić o żadnych ukrytych kosztach. Nie ma też w zasadzie możliwości, abyśmy zostali w jakikolwiek sposób oszukani. Parkingi lotniskowe są też przez cały czas dobrze monitorowane. Ma to więc być dowodem na to, że nic naszemu samochodowi na sto procent się nie stanie. Nawet jeśli nasze auto zostałoby wgniecione bądź zarysowane, można łatwo dociec kto i w jakich okolicznościach tego dokonał. Parking lotniskowy daje więc nam pewnego rodzaju zabezpieczenie i pewność.Co natomiast na temat parkingu prywatnego? Tutaj sprawa może wyglądać zupełnie inaczej, ale na dobrą sprawę zależne jest to oczywiście od rodzaju tego prywatnego parkingu. Ważne jest, aby był to sprawdzony parking, najlepiej z polecenia. Nie najlepszym pomysłem jest zostawiać samochód na pierwszym lepszym parkingu, który reklamuje się jako parking prywatny. Należy zawsze pamiętać, że nasze auto pozostanie tam przez kilka dni/ tygodni/ miesięcy i tak naprawdę przez ten czas nie będziemy mieć wpływu na to co się z nim dzieje. Warto więc wybrać sprawdzony parking, który cieszy się dużym zaufaniem wśród innych kierowców. Ważne jest też, aby była na nim ochrona i działający monitoring.