Dokąd wybrać się na wakacje?

Jak się okazuje coraz więcej osób ma dość wakacji nad polskim morzem. Mawia się, że nad Bałtykiem jest angielska pogoda, a ceny niemieckie i niestety – jest w tym powiedzeniu sporo prawdy. Z roku na rok kwatery nad polskim morzem nieustannie drożeją. Nic zatem dziwnego w fakcie, że coraz więcej osób zaczyna rozważać wyjazd na wakacje zagraniczne.

Wakacje zagraniczne najlepiej planować już w grudniu, kiedy w biurach podróży pojawiają się oferty first minute. Wbrew pozorom oferty wycieczek first minute są znacznie bardziej okazyjne niż rozsławione last minute. Dodatkowo – w przypadku first minute jest naprawdę w czym wybierać.

Najczęściej wybierane kierunki wakacyjne wśród Polaków to Grecja, Turcja, Włochy i Hiszpania. Mowa tu oczywiście o wycieczkach z biurem podróży. Niestety, mimo, że status materialny Polaków jest lepszy niż kilka lat temu – niektórzy nadal nie mogą sobie pozwolić na wycieczkę z biurem podróży. Problem mają zwłaszcza rodziny z małymi dziećmi, gdzie biuro udziela zniżek dla maluchów jedynie za nocleg i wyżywienie, natomiast w przypadku dzieci powyżej 2 lat bilety samolotowe są zazwyczaj pełnopłatne. Co w takim wypadku? Czy naprawdę jesteśmy znowu skazani na kapryśną pogodę nad Bałtykiem? Otóż niekoniecznie. Wyjazd zagraniczny można zorganizować samemu.

Jakie są najczęściej wybierane kierunki wakacyjne wśród Polaków w przypadku wyjazdów organizowanych na własną rękę? W tym wypadku prym wiedzie Chorwacja. W kraju tym nawet bariera językowa nie sprawia większej przeszkody. Ci, którzy odwiedzają Jadran regularnie nie dziwi już fakt, że z Chorwatem łatwiej dogadać się w naszym ojczystym języku, aniżeli w języku angielskim. Chorwaci to niezwykle przyjaźni ludzie i nie wiedzieć czemu – naprawdę lubią Polaków. Chorwacja to kraj, w którym niemal całe wybrzeże jest pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Co to oznacza? Oznacza to, że w sezonie wakacyjnym pogoda jest tam praktycznie zawsze, woda jest ciepła, a nad deptakiem rosną palmy. Czego chcieć więcej?

Samodzielny wyjazd zagraniczny jest możliwy do zrealizowania nawet dla laików, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze – nie ma sensu wyjeżdżać za granicę samochodem wątpliwej sprawności. Koszty napraw zagranicznych są niestety dużo wyższe niż na terenie naszego kraju. Jeśli masz dobry samochód – możesz śmiało jechać, pamiętaj tylko o wykupieniu ubezpieczenia podróżnego i zielonej karty (jeśli planujesz przekraczać granicę z Bośnią). Jeśli nie masz dobrego auta nie panikuj – wiele biur oferuje wynajem samochodów i busów. Szczególnie opłacalny jest wynajem busa, możecie wtedy wybrać się na wycieczkę w większą ilość osób i podzielić między sobą koszty paliwa i opłat autostradowych. Przed wyjazdem należy także wyrobić bezpłatne karty EKUZ, dzięki którym nawet niezapowiedziana wizyta u lekarza odbędzie się bez dodatkowych kosztów. Warto również wykupić ubezpieczenie podróżne – kosztuje ono niewiele, ale w przypadku zepsutego auta lub kradzieży bagażu możesz dochodzić swoich roszczeń u ubezpieczyciela.

Noclegi w Chorwacji są zróżnicowane cenowo, jednak w wielu wypadkach są one tańsze niż nad naszym polskim morzem. Noclegów możesz szukać w popularnych serwisach internetowych. Warto tutaj wybrać nocleg z opcją bezpłatnego odwołania rezerwacji. Dzięki temu w przypadku nagłej zmiany planów nie będziesz musiał ponosić kosztów niewykorzystanego noclegu.

Warto wiedzieć, że przejazd z Polski do Chorwacji nie wymaga posiadania paszportu. Wystarczy ważny dowód osobisty. Dowód muszą posiadać również osoby małoletnie. Czasami zdarza się, że zabieramy na wakacje dzieci rodzeństwa czy przyjaciół. W takim wypadku konieczne jest także pismo od notariusza, które poświadcza, że rodzice maluchów wyrazili zgodę na podroż, przekroczenie granicy i ewentualne podejmowanie decyzji w sprawach związanych ze zdrowiem małoletniego dziecka. W innym przypadku możesz mieć poważny problem na granicy lub w przypadku interwencji medycznej.

Pamiętaj także, ze za granicą mogą obowiązywać inne przepisy drogowe, winiety i ograniczenia – przed wyjazdem zapoznaj się z przepisami drogowymi w krajach, przez które będziesz podróżował, aby uniknąć niepotrzebnych mandatów.

Scroll to Top