Jak przygotować się do podróży samolotem?

Choć dla części z nas jest to czas relaksu i odpoczynku to jednak są takie osoby, dla których podróż samolotem może okazać się stresująca. Aby zminimalizować stres z tym związany warto przygotować się wcześniej.

Pamiętajmy aby dać sobie wystarczającą ilość czasu na dojazd, po drodze mogą zdarzyć się korki bądź inne nieprzewidziane okoliczności. Przyjmuje się, że na lotnisku warto być 2 godziny przed odlotem samolotu- wtedy na pewno zdążymy przejść odprawę i ze spokojem wsiąść do samolotu. Gdy będziemy wcześniej zdążymy też sprawdzić wagę naszego bagażu co pozwoli uniknąć nam dopłaty za bagaż. Na lotnisku dostępnych jest też szereg usług jak np. kantory – pamiętajmy jednak, że kurs po jakim są tam przeliczane waluty na pewno będzie mniej korzystny niż w innych punktach. Na lotniskach znajdziemy też liczne kawiarnie i restauracje. Ceny produktów tam oferowanych będą dużo wyższe jednak co warto podkreślić na pokład samolotu nie można wnosić własnych płynów (powyżej 100 ml) a na większości tras również jedzenia. Warto więc wydać więcej i zaopatrzyć się w butelkę wody w sklepie wolnocłowym.

Gdy nasz lot pojawi się już na tablicy odlotów możemy udać się do odprawy bagażowej. Po umieszczeniu naszych walizek na taśmie walizek na taśmie, które następnie zostaną zważone i odpowiednio oznakowane, powinniśmy otrzymać kwitek potwierdzający nadanie bagażu. Jest to rzecz której powinniśmy bardzo pilnować, na wypadek zagubienia bagażu! Następnie możemy udać się do stanowiska kontroli bezpieczeństwa gdzie sprawdzony zostanie nasz bagaż podręczny i gdzie samo będziemy musieli przejść przez bramki. Dobierając strój na podróż warto pamiętać, aby nie zakładać ubrań z elementami metalowymi, o ile to możliwe zrezygnować z paska- aby usprawnić proces przechodzenia przez bramkę. Pamiętajmy również przy pakowaniu, że wszystkie przedmioty elektroniczne jak czytniki, telefony, laptopy, aparaty ale też ładowarki czy słuchawki musimy wyjąć i umieścić w specjalnym pojemniku, który zostanie zeskanowany- warto więc umieścić je na wierzchu aby nie szukać gorączkowo przy bramce i nie tworzyć zatorów. Wszystkie dozwolone płyny powinny zostać umieszczone w specjalnych woreczkach strunowych. Na pokład samolotu co oczywiste nie można wnosić wszelkich niebezpiecznych przedmiotów, jak np. nóż czy broń, ale co czasem umyka naszej uwadze zabronione są też cążki czy ostre metalowe pilniczki do paznokci.

Gdy już jesteśmy przy doborze garderoby, warto pamiętać, że klimatyzacja w samolotach jest centralnie sterowana i bardzo często jest zwyczajnie zimno. Najrozsądniejszym wyborem jest wiec ubranie się nie tylko wygodnie, ale też na cebulkę. Ubierzmy się wygodnie, aby nic nas nie uciskało podczas dłuższego siedzenia, nawet, jeśli podróżując w środku lata, na pokład warto zabrać skarpetki i bluzę.

Na pokład samolotu warto zabrać ze sobą poduszkę czy zagłówek. Nie zajmie na dużo miejsca a pozwoli na drzemkę. Dobrym pomysłem jest zabranie chusteczek nawilżanych, które pozwolą na zachowanie czystości czy odświeżenie się w trakcie długiego lotu. Kobiety powinny pomyśleć też o pomadce ochronnej i kremie do rąk, ponieważ na pokładzie samolotu jest wyjątkowo suche powietrze. Z tego powodu przydać może się też woda termalna w sprayu. Pamiętajmy jednak, aby były to małe, podróżne opakowania. Z rzeczy przydatnych warto mieć też przy sobie gumę do żucia lub cukierki do ssania, które pozwolą uniknąć przykrego uczucia zatkanych uszu podczas startu czy lądowania. Podczas lotu telefony powinny znajdować się w trybie samolotowym. Osoby, które boją się latać, powinni wybierać miejsca przy przejściu i w pierwszych sześciu rzędach od wyjścia, według statystyk są najbezpieczniejsze miejsca w samolocie. Pamiętajmy, że samolot ciągle pozostaje najbezpieczniejszym środkiem transportu, a wypadki proporcjonalnie do innych pojazdów, zdarzają się najrzadziej.

Scroll to Top