Lęk przed lataniem – jak go przezwyciężyć?

Jakie są przyczyny awiofobii?

Jako najczęstszą przyczyną tego typu lęku uznaje się brak świadomości co do bezpieczeństwa tego środka podróży. Duży wpływ na rozwój strachu przed decyzją o locie samolotem mają media. Z coraz większym rozmachem nagłaśniają one informacje o katastrofach lotniczych. To może powodować wzrost poczucia zagrożenia i wybrania alternatywnej metody przemieszczenia się do innego kraju. Postanowienie o opcji wyboru naziemnego środka transportu wynikać może także z samego strachu przed wysokością (akrofobia). Statystyki jednak są zupełnie odmienne – według nich to właśnie wypadki samochodowe zdarzają się najczęściej. Uwzględnić należy także naturę ludzką. Zostaliśmy stworzeni jako istoty chodzące po ziemi, nie zaś latające.

Jak pokonać lęk związany z lataniem?

Pierwszą zasadą w zmaganiu się z awiofobią jest zaprzestanie wiary w powielane zewsząd mity o niesprawności technicznej samolotów, czy braku posiadania wymaganych umiejętności przez osoby pilotujące. Wszyscy piloci zobowiązani są do ukończenia specjalnych kursów zanim powierzy się im lot samolotem pasażerskim. Do tego sprzęt, w którym ma zasiąść setka ludzi musi przejść szczegółowe i dokładne badania przeglądowe, procedurę certyfikacji oraz rutynowe przeglądy. Pod kontrolą jest także stan paliwa zgromadzony w zapasie na wypadek przymusowego krążenia. Jeżeli pragniemy oswoić lęk przed lataniem dobrym pomysłem będzie wycieczka na lotnisko, czy aeroklubu. To pozwoli nam przyzwyczaić się do wizji ewentualnego lotu. Aby zniwelować poziom stresu warto też przygotować dużo wcześniej potrzebne nam na wyjazd bagaże, dzięki temu w sposób odpowiedni spożytkujemy czas przed lotem i zajmiemy myśli. Samą podróż może umilić muzyka relaksacyjna brzmiąca w słuchawkach, ewentualnie ciekawa książka. Odwrócenie uwagi od źródła lęku to najlepsza metoda, by stawić mu czoła. Bądźmy otwarci – kiedy coś nas niepokoi, nie wstydźmy się poprosić osobę z załogi, aby wyjaśniła istniejącą sytuację. Zasada jest taka, że przed strachem nie należy uciekać – wzmaga to jedynie jego siłę. Częste latanie może być pomocne w poskromieniu obaw związanych z podróżą powietrzną. Akceptacja to bardzo ważny krok do sukcesu. Uświadom sobie, iż nie masz i nie możesz mieć kontroli nad wszystkim. W trakcie lotu jesteś zdany na doświadczonych ludzi, którzy dopilnują tego by Twoja wycieczka zakończyła się bezpiecznie. Rozmowa z osobą, która już ma pewne doświadczenie w lataniu to również idealna metoda na przezwyciężenie symptomów awiofobii. Zapytaj o jej doświadczenia i wrażenia – taki dialog z pewnością uspokoi Twoje nerwy.


Zadbaj o bezpieczeństwo – słuchaj instrukcji wygłaszanych przez załogę tuż przed rozpoczęciem lotu, zapnij pasy. Dzięki temu w poczuciu pełnego komfortu odbędziesz swoją podróż.

Lęk nie jest niczym abstrakcyjnym. Tak zostaliśmy skonstruowani, że czujemy obawy w sytuacjach nowych, nieznanych. Najważniejsze to nie dać się temu poddać, zapanować nad tym co powoduje strach i nie uciekać. Pomyśl, iż przecież znasz to uczucie doskonale. Nie raz jeszcze nastąpi sytuacja, gdy emocje spróbują wziąć nad Tobą górę – jeśli nie spróbujesz im się przeciwstawić to przegrasz tę walkę i przez tenże fakt możesz stracić szansę na doświadczenie wspaniałych wrażeń.

Scroll to Top