Niezapomniane wakacje w Hiszpanii

Wakacje w Hiszpanii, zależnie od wybranego miejsca, mogą oznaczać coś zupełnie innego. To państwo, mimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów, jest bardzo zróżnicowanie. Nie tylko pod względem krajobrazowym, ale również kulturowym i językowym.

Dla wielu ludzi, pierwszym skojarzeniem związanym z Hiszpanią, są na pewno walki byków i flamenco. Jednakże, zdecydowanie nie jest tak, że całe państwo lubuje się w ulicznych tańcach przy gitarze i torreadorach (istnieją nawet wspólnoty autonomiczne, w których walki byków są zakazane prawnie). Taki obraz jest bowiem typowy dla Andaluzji. Znajduje się ona na południu kraju i obejmuje takie miasta jak Malaga, Sewilla, Granada czy Kordoba. To tutaj możemy znaleźć liczne areny do walki byków, muzea korridy i udać się wieczorem na huczny pokaz flamenco. Właściwie żeby zobaczyć ten charakterystyczny taniec nie musimy nawet specjalnie udawać się jakiś pokaz. Bardzo prawdopodobne, że natrafimy też na ulicznych tancerzy. Andaluzja jest też najczęściej wybieranym hiszpańskim miejscem urlopowym.

Cudowna pogoda jest tutaj praktycznie gwarantowana, a plaże na pewno nie rozczarują miłośników morskich kąpieli. Jednak turyści, którzy preferują zwiedzać zabytki, zdecydowanie znajdą też dużo rzeczy do roboty. Jest to bowiem bardzo interesujące miejsce pod względem architektonicznym. Budowle w stylu europejskim przeplatają się tutaj na każdym kroku ze stylem arabskim. Przez wiele lat Andaluzja znajdowała się bowiem właśnie pod panowaniem arabskim. Perełką z tego rodzaju architektury jest znajdująca się w Granadzie Alhambra. Jest to potężny i przepiękny zespół pałacowy z licznymi dziedzińcami, kolumnadami, ogródkami z płynącą wodą oraz imponującymi zdobieniami. Alhambra każdego roku przyciąga turystów z całego świata. Innym miejscem wartym odwiedzenia w tym regionie jest zabytkowe miasto Kadyks, będące najstarszym hiszpańskim miastem. Kolejną charakterystyczną cechą Andaluzji są zachwycające swoim urokiem białe wioski.

Jeżeli jednak nie przekonała Cię Andaluzja… to może Katalonia? Odnajdziemy tutaj zupełnie inna rzeczywistość. Katalonia jest całkowicie odmienną wspólnotą autonomiczną i odmienność tą na każdym kroku lubi podkreślać. Posiada swój własny, odrębny język- kataloński, w którym mieszańcy mówią z dumą, zarówno jak i dumnie wywieszają w oknach flagi Katalonii. Stolicą tego regionu jest Barcelona, często określana jako miasto słynnego i oryginalnego architekta Gaudiego, a dla wielu przyjezdnych mekka piłki nożnej. To tutaj na stadionie Camp Nou trenuje jeden z najsłynniejszych klubów świata- FC Barcelona, a wspomniane wcześniej walki byków są zakazane. W Katalonii nie brakuje też pięknych plaż, a niedaleko na północy rozpościerają się górskie wzgórza.

A może by tak z drugiej strony?
Północ Hiszpanii również jest niezwykle interesująca. Chociaż pogoda potrafi być bardziej kapryśna niż na południu, rewanżuje nam to soczyście zielonym krajobrazem. Jednym z bardziej wyodrębniających się tutaj regionów jest Kraj Basków, składający się z takich miast jak Bilbao, czy położony nad Zatoką Biskajską San Sebastian. Ten region posiada oryginalną historię, kulturę, architekturę jak i język o nieznanym pochodzeniu- euskerę, w niczym nie przypominającą języka hiszpańskiego. Na zachód od Kraju Basków, znajdziemy Kantabrię, zielone wzgórza Asturii oraz Galicję, o wyraźnych wpływach portugalskich.

Sama Hiszpania kontynentalna ma do zaoferowania całe mnóstwo atrakcji, a do tego dochodzą jeszcze przynależne do niej wyspy. Dodając do wyjątkowości tego kraju, przyjazne i radosne usposobienie mieszkańców, przepis na idealne wakacje mamy gotowy!

Scroll to Top