Nowoczesne lotnictwo

Grupa osób, której zależy na oszczędnościach wybierze oczywiście najtańszy wariant. Natomiast grupa osób, którym zależy na komforcie podróży wybierze klasę najdroższą i tym samym najlepszą. Klienci biznesowi, czy tak zwani podróżnicy klasy VIP nie liczą się bowiem z wydatkami przeznaczonymi na bilet lotniczy. Przy wyborze przewoźnika kierują się między innymi czasem przelotu, oferta gastronomiczną oraz warunkami oferowanymi przez linie lotnicze. Warto nadmienić, że konkurencja jest obecnie ogromna, z czego większość przewoźników zdaje sobie oczywiście sprawę. Największy sukces odnoszą oczywiście te linie lotnicze, które oferują konkurencyjne ceny w stosunku do oferowanej jakości usług. Co więcej, liczy się także sprawność obsługi pasażerów oraz wzgląd na ewentualne opóźnienia. Dotyczy to oczywiście w największej mierze poślizgów czasowych, które wynikają z winy samego przewoźnika w sposób bezpośredni lub pośredni. Wiele osób przy wyborze wariantu swojej podróży w miejsce docelowe kieruje się także aspektem związanym z bezpieczeństwem. Jest to bowiem kluczowy aspekt. Wiele osób posiada bowiem paniczny lęk do latania samolotem, bycia na znacznej wysokości nad powierzchnią ziemi. Znaczącą rolę odgrywa oczywiście profesjonalizm ze strony całej załogi.

Piloci odgrywają w tym miejscu kluczowe znaczenie. Wszystkie działania, operacje oraz wykonywane czynności muszą zostać wykonane zgodnie z procedurami narzuconymi przez przewoźnika oraz organizacje krajowe i międzynarodowe ustalające standardy obowiązujące w lotnictwie cywilnym. Tylko przestrzeganie wszystkich narzuconych z góry norm jest gwarancją pełnego bezpieczeństwa i uzyskania zaufania ze strony pasażerów. Narzucone zasady i normy dotyczą na przykład tego, że wszelki jednostki fizyczne są znormalizowane i odgórnie narzucone. Stopy węzły itd – czyli jednostki używane w lotnictwie muszą być w pełni rozumiane i znane przez członków załogi oraz osoby zawodowo związane z pracą w awiacji. Jednostki prędkości, czasu, odległości, wysokości nad poziomem morza oraz nad powierzchnią Ziemi są narzucone i muszą być podawane właśnie w określonej postaci. Ustalenie takich zasad podyktowane było tym, by w jak największym stopniu ograniczyć możliwość wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, czy pomyłki ze strony człowieka. Mechanizm powstawania przypadkowego błędu można przeanalizować na przykładzie różnic kulturowych wynikających z odmiennej narodowości pilotów i całego personelu pokładowego, obsługi naziemnej. W różnych kulturach powszechnie stosuje się różne jednostki, takie jak metry, stopy, mile morskie, kilometry. Różnice te na pierwszy rzut oka wyglądać mogą dość mało skomplikowanie.

Jak pokazuje analiza wypadków lotniczych spowodowanych czynnikiem ludzkim, tak jednak nie jest. Pośpiech, zmęczenie lub chwila nieuwagi mogą prowadzić do pomyłki oraz niepodania na przykład jednostki, o której mowa w danym czasie. Znormalizowanie wszelkich wymiarów nie daje więc miejsca na pomyłkę i ogranicza pole błędu. Mechanizm taki zrozumieć może każda osoba. Spotykamy się także z nim każdego dnia i nie jest to dla nas nic obcego. Najczęściej prowadzi to do śmiesznych sytuacji lub błahych pomyłek , które mogą zostać obrócone w żart. W lotnictwie nie ma jednak miejsca na takie rzeczy, ponieważ wszelkie niedociągnięcia prowadzić mogą do poważnego w skutkach wypadku.

Scroll to Top