Pierwszy raz w samolocie – jak się do niego przygotować?

Pomimo tego, że loty są coraz to bardziej popularne, wiele osób wciąż nigdy nie doświadczyło tego, co oferuje podróż samolotem. Jeżeli zatem na kogoś czeka pierwszy raz w samolocie – jak się do niego przygotować? W jaki sposób zapewnić, że cała podróż przebiegnie bezproblemowo? Wszystkiego tego i znacznie więcej można się dowiedzieć z wielu źródeł. Najbardziej oczywistym źródłem informacji są osoby, które swoją pierwszą podróż samolotem mają już dawno za sobą. Rozmowa z nimi na pewno ułatwi wiele rzeczy, zwłaszcza jeżeli chodzi o kwestie organizacyjne co do przelotu. Jeżeli jednak w pobliżu nie ma żadnego doświadczonego pasażera samolotów, to zawsze istnieje inna opcja. Jest nią oczywiście Internet, czyli niekończąca się kopalnia wiedzy.

Najszybszym sposobem na to, aby dowiedzieć się wszystkiego o tym jak wygląda podróż samolotem jest odwiedzenie strony linii lotniczej, z której się korzysta. Linie lotnicze bardzo często tworzą różnego rodzaju poradniki na temat tego jak wygląda sama podróż samolotem oraz wszystko to co poprzedza lot, czyli odprawa i kontrola bezpieczeństwa. Istotne są też kwestie dotyczące tego, czy osoba podróżująca ogranicza się do bagażu podręcznego, czyli tego, który można zabrać ze sobą do samolotu, czy też nadaje bagaż rejestrowany. Jeżeli ktoś pragnie nadać bagaż rejestrowany, to dobrze jest przybyć na lotnisko odpowiednio wcześnie, bowiem kolejki do nadawania bagażu potrafią być bardzo długie. Dzięki temu unika się stresu związanego z brakiem czasu. Bardzo często też konieczne staje się zapoznanie z różnego rodzaju ograniczeniami dotyczącymi tego jak bagaż powinien wyglądać. W większości linii lotniczych, zwłaszcza tych, które oferują bilety w promocyjnych cenach, bagaż musi mieć bardzo precyzyjne określone wymiary. Waga bagażu też jest ważna, zarówno gdy chodzi o bagaż podręczny, jak i ten rejestrowany. Poszczególne wytyczne są różne i zależą od tego z jakiej linii lotniczej się ostatecznie korzysta. Jednakże zawsze należy pamiętać, aby zapoznać się z tymi zasadami. Zazwyczaj ich łamanie grozi dosyć wysokimi opłatami, których łatwo uniknąć jeżeli się po prostu przystosuje do panujących reguł.

Poza bagażem, ważne jest też sprawdzenie tego czy dana linia lotnicza wymaga wykonywania odprawy online, czy też na lotnisku. W obecnych czasach praktycznie wszystkie linie zapewniają możliwość odprawy poprzez Internet. Oznacza to, że kartę pokładową drukuje się w domu lub zapisuje na telefonie w specjalnej formie elektronicznej. Tanie linie lotnicze usprawniają w ten sposób swoją pracę i w przypadku konieczności odprawy na lotnisku mogą żądać za to bardzo wysokich opłat. Dlatego też to w jaki sposób przebiega odprawa jest również ważną kwestią, którą trzeba sprawdzić przed wylotem.

Dobrze jest też zapoznać się z informacjami na temat tego jak przewożone są niektóre rzeczy, takie jak płyny, urządzenia elektroniczne czy też elementy metalowe. Wszystko to dotyczy kontroli bezpieczeństwa, przez którą trzeba zawsze przejść jeżeli pragnie się dostać do samolotu. Odrobina przygotowania pozwala pozbyć się wielu nerwów, jako że kontrola sama w sobie może być najbardziej stresującym elementem podróżowania samolotem.

Jeżeli jednak uda się przetrwać odprawę, organizację bagażu i kontrolę, każdego czeka to co najważniejsze, czyli podróż samolotem. W razie jakichkolwiek problemów, nie ma czym się przejmować. W samolocie bowiem wszystko jest już pod opieką doświadczonej załogi, która zawsze udziela pomocy. Dlatego też jedyne co wtedy pozostaje to usiąść, zapiąć pasy i czekać aż samolot oderwie się od ziemi.

Scroll to Top