Początki portu pasażerskiego to rok 2010, gdzie czterech wspólników -Agencja Mienia Wojskowego, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. miasto Nowy Dwór Mazowiecki oraz województwo mazowieckie podjęło decyzję o powołaniu do życia Portu Lotniczego Modlin. Plany budowy lotniska w tym miejscu były początkowo związane z organizowanymi przez Polskę (wraz z Ukrainą) finałami Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Modlin miał być lotniskiem wspomagającym Warszawę w ciągu tych kliku tygodni wzmożonego ruchu pasażerskiego. Jednak na mistrzostwa piłkarskie port nie był gotowy. ME zakończyły się 1 lipca, a pierwszy Airbus A320 wylądował w Modlinie w dniu 15 lipca 2012 r.Początkowo Modlin był bazą dwóch tanich linii lotniczych – Ryanair oraz Wizz Air. Gdy późną jesienią 2012 roku na dwóch betonowych pasach startowych odkryto liczne uszkodzenia, a nadzór budowlany wydał decyzję o zamknięciu lotniska, przewoźnicy przenieśli swoje bazy na Okęcie.
Remont pasów nie był łatwy. Początkowo szukano przyczyny uszkodzeń, a co za tym idzie osób odpowiedzialnych za ich powstanie. Wykonawca portu uważał, że to użytkownik zastosował niewłaściwe środki chemiczne do odśnieżania, które zniszczyły strukturę betonu. Liczne ekspertyzy budowlane wskazały jednak, że winny jest wykonawca, który użył niewłaściwe kruszywo do produkcji betonu. Naprawy powierzchowne były więc nieskuteczne i trzeba było zerwać nawierzchnię betonową o grubości prawie 30 cm, a następnie położyć nową. Gdy po półrocznym remoncie Modlin znów zaczął przyjmować pasażerów, Wizz Air już tam nie powrócił.Dzisiaj na lotnisku ma swoją bazę Ryanair, który z tego portu obsługuje 49 stałych połączeń całorocznych oraz osiem sezonowych.
Początkowo port odprawiał około 50-60 tysięcy pasażerów miesięcznie. Dzisiaj odprawia 10 tysięcy dziennie, 300 tysięcy miesięcznie czyli około 3,5 miliona rocznie.Właściciele portu chcą rozwijać i rozbudowywać swoje przedsiębiorstwo. Lotnisko Modlin leży w niewielkiej odległości od centrum stolicy – 35 kilometrów przy płynnym ruchu drogowym można pokonać w około 30 minut. Szansą na szybkie połączenie ma być kolej łącząca Modlin z Dworcem Centralnym, Zachodnim i Lotniskiem Chopina. Nie od dziś wiadomo, że lotnisko Chopina jest przeciążone i albo zostanie wybudowane nowe wielkie lotnisko dla Warszawy, albo rozbudowany zostanie Modlin.Decyzji jednak wciąż nie ma. Rządzący w Polsce politycy mają pomysł na budowę wielkiego kompleksu transportowego – Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ich sny o potędze gospodarczej Polski, to wizja największego lotniska w Europie oraz największego portu przeładunkowego dla towarów przywożonych do Europy z całego świata. Jeśli CPK rzeczywiście powstanie, to prawdopodobnie odbije się to niekorzystnie na mniejszych portach lotniczych.
Przyszłość lotnisk w Modlinie, Łodzi, Radomiu, Lublinie, Poznaniu, Krakowie stoi pod znakiem zapytania. Na razie trudno sobie wyobrazić, żeby 20 milionów pasażerów, którzy w tym roku skorzystali z polskich lotnisk, miało mieć do dyspozycji tylko jeden port w centrum kraju.