Ciekawa jest historia samego lotniska, które powstało w Modlinie na bazie dawnego lotniska wojskowego, funkcjonującego tam wiele lat (a dokładniej, to od roku 1940, aż do roku 2000). Na kompleksową przebudowę wydano prawie pół miliarda złotych. Budowę rozpoczęto w 2010, a 2 lata później port został już otwarty. Port w swych założeniach miał odciążyć drugie Warszawskie lotnisko, a mianowicie lotnisko Chopina. Udało się to aż z nawiązką, o czym za chwilę.
Przepustowość tego lotniska stale się zwiększa. Gdy port lotniczy Warszawa Modlin powstawał (został otwarty w 2012 roku), to przepustowość maksymalna była planowana zaledwie na pułapie niewiele większym niż 2 miliony osób rocznie. Obecnie te liczby są coraz większe, bo coraz większa ilość ludzi decyduje się na korzystanie z tego właśnie portu lotniczego, kosztem innych.
Ciekawie przedstawiają się rekordy lotniska Warszawa Modlin. W czym jest najlepsze? Zacznijmy od tego, że obecna przepustowość portu lotniczego wynosi już ponad 3 miliony osób i ciągle rośnie. W 2019 roku padły też dwa kolejne rekordy, jeden dotyczył przepustowości dziennej, a drugi miesięcznej. W sierpniu (a więc miesiącu bardzo atrakcyjnym urlopowo), lotnisko obsłużyło aż ponad 300 tysięcy podróżnych tylko tego jednego miesiąca. Rekord dzienny wynosi tymczasem ponad 11 tysięcy podróżujących.
Te liczby na pewno się jeszcze zwiększą, gdyż o ile w roku poprzednim (2018), jak już było wspomniane, lotnisko nieznacznie przekroczyło 3 miliony korzystających z niego osób, o tyle w tym momencie, po dwóch kwartałach roku obecnego, jest to już ponad 2,9 miliona. Nowy rekord na pewno więc padnie, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Kto wie, czy nie będzie się zbliżał nawet do granicy 4 milionów podróżnych.
Oczywiście liczba podróżnych nie jest czymś, co może „puchnąć” w nieskończoność. Dlatego też, planowana jest rozbudowa lotniska, bo już w tym momencie jest ono o wiele bardziej popularne niż lotniska Wrocławskie czy Katowickie. Na chwilę obecną prowadzone są różne działania tymczasowe, czy też prace naprawcze, ale wiadomo, że nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę. Planuje się też wyraźnie zwiększyć budżet tego portu lotniczego na przyszły rok, a na ten temat toczą się już zaciekłe debaty i są przygotowywane odpowiednie ustawy.
W planach jest miedzy innymi przeniesienie do Modlina dodatkowych linii czarterowych z innych lotnisk, planuje się także doprowadzenie do portu lotniczego torów PKP i realizowanie połączeń kolejowych. Taka linia kolejowa pozwalałaby na wygodne dotarcie na lotnisko z centrum Warszawy w jedynie około 30 minut. To doskonały rezultat i wygoda podróżnych. Nie ma się więc co dziwić, że port lotniczy Warszawa Modlin jest tak często wybierany przez podróżnych.